MENÜ

Gondozás



Alomként faforgácsot vagy szénát használjunk, amit legalább kéthetente cseréljünk. Tegyünk be egy házikót is, mivel az állatok nappal alszanak és szeretnek ilyenkor és a kölykök nevelésekor is ebben tartózkodni! Fadarabokkal, ágakkal is változatossá tehetjük állataink férőhelyét. A rágcsálás elfoglaltságot jelent, és az állandóan növő fogakat is koptatja. Építhetünk alagutakat, esetleg időnként betehetünk egy mókuskereket.

A  dzsungáriai törpehörcsög szőrével nincs teendőnk. A hörcsögöket TILOS megfürdetni, Ők maguk kellőképpen tisztán tartják a szőrzetüket. A vizes hörcsög könnyen megfázhat, ami súlyos esetben az állat pusztulásához vezethet. Viszont néha egy-egy homokfürdő jót tesz a szőrének, és a hörcsögök nagyon élvezik.


Ha vérző, gennyes sebeket találunk rajta, nem eszik, gubbaszt, mindenképpen keressünk fel egy állatorvost!


Mindennapi feladatok:

- Válogassuk ki az etettőtálba került alomdarabokat, és adjunk enni a hörcsögnek.

- Az előző napról megmaradt zöldség- vagy gyümölcsdarabokat távolítsuk el a ketrecből, mielőtt megpenészedne.

- Tisztítsuk ki az önitatót, és töltsük fel friss, tiszta vízzel.

- A vécéként használt sarkot takarítsuk ki, és szórjunk a helyére tiszta almot.

- A napi táplálékanyag egy részét szórjuk szét az alomban, és tegyünk be zöldséget vagy gyümölcsöt a ketrecbe(ezt akkor is megtehetjük,amikor játék után visszaengedjük kedvencünket a helyére).



A mozgásra általában felébred a hörcsög, és előbújik alvókuckójából. Ilyenkor ellenőrizhetjük az alvóhelyet is. Általában itt is találunk néhány zöldség- és gyümölcsdarabkát, de természetesen ezeket is el kell távolítani. Ebből a szempontból is különösen praktikusak a leemelhető tetjű házak. Lehet,hogy az állat ilyenkor elérkezettnek látja az időt, hogy megkezdje aktív napszakát. Ilyenkor elintézi a dolgát, majd eszik egy keveset. Ezután jöhet a játék, amiben számít a gazdi aktív részvétele is. Ez a legjobb alkalom a nap folyamán, hogy kivegyük kedvencünket a ketrecéből(terráriumából).

Hagyjuk hadd szaladgáljon a kezünkön, vagy engedjük szabadon a szobában. Ilyenkor akár ki is cserélhetjük a ketrecben lévő játékokat, és megfigyelhetjük, ahog a kíváncsi kis jószág felfedezi a működésüket.



Milyen gyakran takarítsuk a ketrecet/terráriumot?

Ez elsősorban attól függ,hogy milyen nagy a ketrec/terrárium, és hogy hány hörcsög lakik benne. Több állat értelemszerűen több koszt csinál, viszont egy nagyobb méretű ketrec/terrárium lassabban szennyeződik be.

Általánosságban a heti egyszeri takarítás javasolható, de méretesebb ketreceket 1.5-2hetente is elég kitisztítani. Ha munka közben már nagyon csavarja orrunkat a jellegzetes hörcsögszag, az azt jelenti,hogy legközelebb nem szabad ennyi ideig várnunk a takarítással. A feladat elvégzése alatt természetesen ideiglenes tartózkodási helyet kell csinálnunk a hörinknek. Miután kivettük a helyéről, ne engedjük szabadon a szobában, mert a legnagyobb elővigyázatosság mellett is könnyen ráléphetünk, vagy esetleg felszippanthatjuk a porszívóval, de az is megtörténhet,hogy a mit sem sejtő állatka a megszokott szagot követve a szemeteszsákba a régi alom közé mászik.

Inkább tegyük kedvencünket erre a kis időre a szállítódobozába vagy egy mély vödörbe. Ott nagyobb biztonságban lesz.




Etetés-itatás

Naponta adott zöldség és gyümölcs mellett is szükségük van a höriknek vízre. Persze ilyenkor kevesebbet isznak, de nyáron megnő a vízszükségletük. A legjobb ha önitatóban adjuk nekik, mert a tálkában hamar szennyeződik, és hamar ki is borítják. Az önitatóból a hörik akkor isznak, amikor épp szükségük van Rá. Én a vitamincseppet is ebbe a vízbe szoktam csepegtetni, így a vízzel együtt megisszák. Természetesen az önitatóban is fontos cserélni a vizet. Nem szoktam tele tölteni,csak kb. félig, és amikor elfogy kitisztítom és újra feltöltöm.

Lehetőleg kifejezetten hörcsögök számára gyártott mag- vagy tápkeveréket vásároljunk. Ezzel sok problémát megelőzhetünk! A friss zöldfélék biztosítása a vízszükséglet fedezésén túl egyéb szempontok miatt is fontos!

Legjobb a szabadban (tiszta helyről!) szedett fű, pitypanglevél, tyúkhúr, egyéb kerti gyomok, de adhatunk almát, görögdinnyét, sárgarépát, paprikát, paradicsomot, céklát, marharépát, uborkát és sok más gyümölcs- és zöldségfélét is. Hetente egyszer-kétszer adjunk állati eredetű fehérjét tartalmazó ételeket. Ez lehet sajt, túró, lisztkukac, főtt csirkecsont, ún. dropszok stb.


Amit kapnak nálam enni: hörcsögtáp(árpa,búza,kukorica,nyúltáp,zab,napraforgó,szentjánoskenyér) dúsítva tökmaggal,mogyoróval(sótlan,pörkölt, én magam szoktam kiszedni a héjából).
Szoktam még adni nekik néhány naponta egy mokkáskanálnyi tejfölt,túrót(mindegy milyen, de egy picinek elég egy fél mokkáskanálnyi is), ez fehérjeforrásként jó nekik.

Mit nem ehet a hörcsög?

- A csokoládé és más édességek nem tesznek jót a hörcsög gyomrának. Ezenkívül a pofazacskók összeragadhatnak tőle, ilyenkor csak állatorvos segíthet.

- A cseresznye, a szilva, a barack és a többi csonthéjas gyümölcs magja mérgező a hörcsög számára.

- Tűlevelű fák ágai nem adhatók a hörcsögnek, mert a gyantatartalmuk ártalmas az egészségre.

- Nagyon sok dísz- és szobanövény tartalmaz mérgező anyagokat, ezért figyeljünk, amikor szabadon engedjük kedvencünket a lakásban. Helyezzük el úgy a szobanövényeket, hogy az állat véletlenül se rághassa meg a leveleket. A hörcsögnek - aprócska termeténél fogva - kis mennyiség is végleges lehet.

- A "K" betűvel kezdődő zölségek (karfiol,karalábé,káposzta stb.) ugyancsak nem adhatóak hörcsögnek, mert ezektől felpuffadnak és elpusztulnak.

- A banán( magas káliumtartalma miatt) és a salátalevél(puffasztó hatása miatt) kb. heti 1 alkalommal adható, de ekkor is minimális mennyiségben. Természetesen megmosva,de szárazra törölve!

Hírek

  • Új alom

    Megszületett Amy és Tomy 2. alma! 3 kék és 1 pearl kölyök van, mindannyian nőstények! Gazdit keresnek!

Szavazás

Tetszik az új stílus?
Igen.
Nem.
Asztali nézet